Muzeum Archeologiczne w Biskupinie
Biuletyn Informacji Publicznej

Walenty Szwajcer - odkrywca Biskupina, patron towarzystwa

 


 
Walenty Szwajcer (1907-1994) nauczyciel, odkrywca Biskupina. Patron Biskupińskiego  Towarzystwa Archeologicznego im. Walentego Szwajcera

  - 74.jpg

 Zdjęcie wykonane na terenie rekonstrukcji osiedla obronnego ludności kultury łużyckiej.

 Walenty Schweitzer (1907-1994), później pisał się Szwajcer, świeży absolwent seminarium nauczycielskiego w Wągrowcu, skierowany został w 1932 roku do pracy w wiejskiej szkole w Biskupinie. Szybko zainteresował się historią regionu i podczas wycieczek terenowych ze swymi uczniami zauważył blisko brzegu półwyspu jeziora Biskupińskiego drewniane pale, które skojarzyły mu się z zatopioną, pradziejową osadą. Po licznych, bezowocnych interwencjach u miejscowych władz, wysyła list do profesora Józefa Kostrzewskiego w Poznaniu. Od tej pory los Walentego Szwajcera na stale związał się z Biskupinem i historią jego badań.
„Jesienią 1933 r. doniósł mi Walenty Szweitzer, kierownik szkoły powszechnej w Biskupinie pod Gąsawą w powiecie żnińskim o odkryciu przez siebie dachów zatopionych domów na półwyspie jeziora biskupińskiego. Przybywszy na miejsce stwierdziłem, że nie są to oczywiście zatopione domy, lecz pale wbite ukośnie w dno jeziora dla umocnienia brzegu, czyli falochron. Odkrycie to dokonane na miejscu zwiedzanym przeze mnie już w 1925 r. stało się możliwym dopiero po pogłębieniu koryta rzeczki Gąsawki przepływającej przez jezioro, co doprowadziło do znacznego opadnięcia poziomu wody w jeziorze i wynurzenia się spośród trzcin nadbrzeżnych owych skośnych pali.”
Józef Kostrzewski „Z mego życia. Pamiętnik” 1970

INFORMUJEMY
fot. Badania wykopaliskowe w latach 30-tych XX wieku
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Biskupin 17, 88-410 Gąsawa, pow. Żniński, woj. kujawsko-pomorskie
tel.: (52) 30 25 025, fax: (52) 30 25 420, email: muzeum@biskupin.pl, http://www.biskupin.pl
NIP: 562-16-05-570, Regon: 092561385
Poprawny HTML 4.01 TransitionalPoprawny arkusz CSSPoprawne kodowanie UTF-8
projekt i hosting: INTERmedi@  |  zarządzane przez: CMS - FSI