fbpx

W obrębie rekonstrukcji osiady z przełomu epok brązu i żelaza trwają prace remontowe wału obronnego. Co ciekawe, jak pokazuje nasze doświadczenie, zmagamy się z dokładnie takimi samymi problemami, z jakimi musieli uporać się mieszkańcy osady dwa tysiące siedemset lat temu. Najnowsze badania pokazują, że w tamtym czasie problemem okazywała się mała stabilność gruntu jak i osłabianie konstrukcji spodniej części wału na skutek działania wilgoci.  Obserwujemy liczne zabiegi które miały na celu ustabilizować konstrukcję, na przykład przez podpieranie wewnętrznej części wału pryzmami kamieni.

Obecne rekonstrukcje są czwartą próbą odwzorowania wyglądu osady. Mają one już szesnaście lat i zaczynamy rejestrować ich częściowe osłabienie. Co ciekawe, proces ten nastąpił w podobnym okresie do tego, o którym możemy wnioskować na podstawie obserwacji materiału archeologicznego. Nadszedł więc czas, kiedy należy odświeżyć niektóre odcinki wału.

Remont jest doskonałą okazją do zajrzenia „do wnętrza” konstrukcji. Wał osady na półwyspie biskupińskim zbudowano w konstrukcji skrzyniowej. Belki układane „na zrąb” tworzyły rzędy skrzyń, które wypełniano piaskiem i kamieniami. W ukończonym wale elementy konstrukcyjne widać jedynie na jego licu, teraz zaś idealnie ukazana jest jego wewnętrzna część.

Mimo, że przy jednym z naszych najbardziej rozpoznawalnych elementów rekonstrukcji, czyli bramie prowadzącej do wnętrza osady, brakuje teraz sporego fragmentu obwałowań, nadal jest możliwość wykonania pamiątkowego zdjęcia z panoramą osady w tle. Tym samym można zadokumentować wyjątkowy dla tej rekonstrukcji moment budowy wału obronnego.

logo1 logo3 Portal jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Skip to content