Folder festynu. Część zewnętrzna

 

folder festynu czesc wewnetrzna

PROGRAM FESTYNU DO POBRANIA W FORMACIE pdf ( kliknij )

 

sponsorzy patronat współpraca

 

XXIII FESTYN ARCHEOLOGICZNY
16 – 24.09.2017 r., w godzinach 1000-1700 , weekendy 1000-1800
„Bogowie wojny”

16.09.2017 r. Sobota
„Bogowie wojny” – pokazy główne, tematyczne:
10:00 – Otwarcie Festynu
Osada łużycka – pokazy na scenie głównej (nr 1), polu walki, chaty, przystań:
11:00 – „Sarmaci – irańscy koczownicy” – wykład popularnonaukowy
11:00 – Pokazy tańców szkockich zespołu „Comhlan”
11:30 – Rytuały wojenne i bitwa Słowian – inscenizacja, bitwa wojów wczesnośredniowiecznych
12:00 – Musztra legionu rzymskiego
12:00 – „Germańscy barbarzyńcy” – wykład popularnonaukowy
12:30 – Bitwa Legionu rzymskiego z barbarzyńskimi Dakami
13:00 – Bitwa dwóch łodzi na wodach Jeziora Biskupińskiego
13:00 – „Łucznictwo przez wieki” – prezentacja i pokaz
13:00 – „Wojsko rzymskie” – wykład popularnonaukowy dla dzieci
13:00 – Koncert zespołu „Řemdih” (Czechy)
13:30 – Walki Gladiatorów
13:30 – „Wojsko rzymskie” – wykład popularnonaukowy dla młodzieży
14:00 – Koncert zespołu „Lity Taler” (Białoruś)
14:00 – „Wojsko rzymskie” – wykład popularnonaukowy dla dorosłych
14:00 – Przedwojenne rytuały Madziarów
14:30 – Upadek Arkony – inscenizacja, bitwa wojów wczesnośredniowiecznych
15:00 – „Wikingowie bez rogów” – wykład popularnonaukowy
15:30 – „Goci” – wykład popularnonaukowy
16:00 – „Wandalowie czy przeworczycy” – wykład popularnonaukowy
16:30 – 17:00 – Pokazy tańców irlandzkich zespołu „Comhlan”
17:00 – 17:30 – Warsztaty taneczne dla zwiedzających z zespołem „Comhlan”
Wioska wczesnopiastowska – pokazy na scenie (nr 2):
11:00 – „Mit o wojnie Asów z Wanami” – przestawienie teatralne z udziałem publiczności na podstawie
wierzeń Wikingów
11:30 – Koncert zespołu „Lity Taler” (Białoruś)
12:00 – Leczenie ran w średniowieczu
13:00 – Pokaz kucia grotu strzały
14:00 – „Starożytni herosi” – przestawienie teatralne z udziałem publiczności na podstawie mitologii
greckiej i rzymskiej
15:00 – Koncert zespołu „Řemdih”
16:00 – „Dagda – bóg stwórca” – przestawienie teatralne z udziałem publiczności na podstawie mitologii
celtyckiej
Osada neolityczna:
13:00 – Wojna w neolicie? – prezentacja broni i opowieść o neolitycznej sztuce wojennej
13:30 – Szlifowanie siekier krzemiennych i toporów kamiennych, czyli jak powstawał oręż w neolicie
Wioska mezolityczna:
13:00 – Broń w mezolicie – pokaz i opowieść
14:00 – Miotacz oszczepu – zapomniana broń paleolitu – pokaz i opowieść
15:00 – Prowiant łowcy – opowieść o sposobach przyrządzania pożywienia w środkowej epoce kamienia
Wykłady – pawilon muzealny:
12:30 – „Walka i śmierć w sztuce naskalnej z epoki kamienia” – Patrycja Rutkowska
13:30 – „Archeologia wojny” – dr hab. Bartosz Kontny
14:30 – „Bitwa na mostach lednickich – militaria Ostrowa Lednickiego” – Jacek Wrzesiński
15:30 – „Wojna na kartach średniowiecznych manuskryptów” – Daniel Dawidowicz
Konkursy:
12:30 – Konkurs dla dzieci
14:00 – Konkurs dla dzieci
15:30 – Konkurs dla dzieci
2
„Bogowie wojny” – pokazy główne , tematyczne 10:00 – 18:00:
 Archeologia wojny – wykłady i animacje dla dzieci i dorosłych
 Bogowie wojny – gry i zabawy dla dzieci
 Obozowisko wojowników wczesnośredniowiecznych – Drużyna Wojów Piastowskich „Jantar”
 Obozowisko wojowników madziarskich – Drużyna Borostyanko HE (Węgry)
 Obozowisko wojowników wczesnośredniowiecznych – Drużyna Grodu Trzygłowa
 Łucznictwo
 Obozowisko wojowników wczesnośredniowiecznych – drużyna Chmurnicy – Wojowie Grodu Łekno
 W kuchni wojownika – pokazy i degustacje kuchni historycznej (Litwa)
 Obóz legionistów rzymskich Legio XXI Rapax
 Obóz barbarzyński: Dakowie – Omnis Barbaria (Rumunia), prezentacja uzbrojenia celtyckiego
 Obozowisko Gladiatorów Hellas et Roma
 Obóz legionistów rzymskich Legion X Gemina
 Wytop żelaza
Pokazy, prezentacje towarzyszące:
10:30 – 11:00 Pokaz rekonstrukcji naczyń ceramicznych
11:00 – W co ubierano się 9 tys. lat temu? – opowieść i pokaz szycia strojów
11:00 – 12:00 – Przygotowanie preparatów mikroskopowych drewna wykopaliskowego
11:30 – Mezolityczny jubiler – opowieść i pokaz wytwarzania ozdób mezolitycznych
11:30 – Pokaz rozpalania ognia za pomocą krzesiwa
11:30 – Pokaz orki pradziejowej
12:00 – Neolityczny salon mody – od nitki do tkaniny – pokaz przędzenia nici i tkactwa
12:30 – Neolityczny salon mody – od tkaniny do koszuli – pokaz farbowania i szycia strojów
13.00 – 14:00 – Prezentacja zasad datowania dendrochronologicznego
13:30 – Pokaz wyrobu szklanych paciorków
15:00 – Obróbka kości i poroża w neolicie – pokaz i opowieść
15:00 – Gotuj z neolitem! – pokaz, opowieść i degustacja dań pierwszych rolników
15:00 – 15:20 – Pokaz konserwacji zabytków żelaznych
16:00 – Jak radzono sobie z budowaniem domostw w neolicie

17.09.2017 r. Niedziela
„Bogowie wojny” – pokazy główne, tematyczne:
Osada łużycka – pokazy na scenie głównej (nr 1), polu walki, chaty, przystań:
11:00 – „Sarmaci – irańscy koczownicy” – wykład popularnonaukowy
11:00 – Pokazy tańców szkockich zespołu „Comhlan”
11:30 – Rytuały wojenne i bitwa Słowian – inscenizacja, bitwa wojów wczesnośredniowiecznych
12:00 – Musztra Legionu rzymskiego
12:00 – „Germańscy barbarzyńcy” – wykład popularnonaukowy
12:30 – Bitwa Legionu rzymskiego z barbarzyńskimi Dakami
13:00 – „Łucznictwo przez wieki” – prezentacja i pokaz
13:00 – Bitwa dwóch łodzi na wodach Jeziora Biskupińskiego
13:00 – „Wojsko rzymskie” – wykład popularnonaukowy dla dzieci
13:00 – Koncert zespołu „Řemdih”
13:30 – Walki Gladiatorów
13:30 – „Wojsko rzymskie” – wykład popularnonaukowy dla młodzieży
14:00 – Koncert zespołu „Lity Taler”
14:00 – „Wojsko rzymskie” – wykład popularnonaukowy dla dorosłych
14:00 – Przedwojenne rytuały Madziarów
14:30 – Upadek Arkony – inscenizacja, bitwa wojów wczesnośredniowiecznych
15:00 – „Wikingowie bez rogów” – wykład popularnonaukowy
15:30 – „Goci” – wykład popularnonaukowy
16:00 – „Wandalowie czy przeworczycy” – wykład popularnonaukowy
16:30 – 17:00 – Pokazy tańców irlandzkich zespołu „Comhlan”
17:00 – 17:30 – Warsztaty taneczne dla zwiedzających z zespołem „Comhlan”
Wioska wczesnopiastowska – pokazy na scenie (nr 2), polana pod wioską:
11:00 – „Mit o wojnie Asów z Wanami” – przestawienie teatralne z udziałem publiczności na podstawie
wierzeń Wikingów
11:30 – Koncert zespołu „Lity Taler”
12:00 – Leczenie ran w średniowieczu
13:00 – Pokaz kucia noża bojowego
13:00 – Uczta wodzów
14:00 – „Starożytni herosi” – przestawienie teatralne z udziałem publiczności na podstawie mitologii
greckiej i rzymskiej
15:00 – Koncert zespołu „Řemdih”
3
16:00 – „Dagda – bóg stwórca” – przestawienie teatralne z udziałem publiczności na podstawie mitologii
celtyckiej
Osada neolityczna:
13:00 – Wojna w neolicie? – prezentacja broni i opowieść o neolitycznej sztuce wojennej
13:30 – Szlifowanie siekier krzemiennych i toporów kamiennych, czyli jak powstawał oręż w neolicie
Wioska mezolityczna:
13:00 – Broń w mezolicie – pokaz i opowieść
14:00 – Miotacz oszczepu – zapomniana broń paleolitu – pokaz i opowieść
15:00 – Prowiant łowcy – opowieść o sposobach przyrządzania pożywienia w środkowej epoce kamienia
Wykłady – pawilon muzealny:
12:30 – Zwiedzanie wystawy „Miecze Europy” z autorem – Igorem Górewiczem
13:30 – „Walka i śmierć w sztuce naskalnej z epoki kamienia” – Patrycja Rutkowska
14:30 – „Wojna na kartach średniowiecznych manuskryptów” – Daniel Dawidowicz
15:30 – „Zadania armii rzymskiej w okresie pokoju i wojny” – Maciej Czapski
Konkursy:
12:30 – Konkurs dla dzieci
14:00 – Konkurs dla dzieci
15:30 – Konkurs dla dzieci
“Bogowie wojny” – pokazy główne , tematyczne 10:00 – 18:00:
 Archeologia wojny – wykłady i animacje dla dzieci i dorosłych
 Bogowie wojny – gry i zabawy dla dzieci
 Obozowisko wojowników wczesnośredniowiecznych – Drużyna Wojów Piastowskich „Jantar”
 Obozowisko wojowników madziarskich – Drużyna Borostyanko HE (Węgry)
 Obozowisko wojowników wczesnośredniowiecznych – Drużyna Grodu Trzygłowa
 Łucznictwo
 Obozowisko wojowników wczesnośredniowiecznych – drużyna Chmurnicy – Wojowie Grodu Łekno
 W kuchni wojownika – pokazy i degustacje kuchni historycznej (Litwa)
 Obóz legionistów rzymskich Legio XXI Rapax
 Obóz barbarzyński: Dakowie – Omnis Barbaria (Rumunia), prezentacja uzbrojenia celtyckiego
 Obozowisko Gladiatorów Hellas et Roma
 Obóz legionistów rzymskich Legion X Gemina
 Wytop żelaza
Pokazy, prezentacje towarzyszące:
10:30 – 11:00 Pokaz rekonstrukcji naczyń ceramicznych
11:00 – W co ubierano się 9 tys. lat temu? – opowieść i pokaz szycia strojów
11:00 – 12:00 – Przygotowanie preparatów mikroskopowych drewna wykopaliskowego
11:30 – Mezolityczny jubiler – opowieść i pokaz wytwarzania ozdób mezolitycznych
11:30 – Pokaz rozpalania ognia za pomocą krzesiwa
11:30 – Pokaz orki pradziejowej
12:00 – Neolityczny salon mody – od nitki do tkaniny – pokaz przędzenia nici i tkactwa
12:30 – Neolityczny salon mody – od tkaniny do koszuli – pokaz farbowania i szycia strojów
13:00 – Emaliowanie komórkowe brązowych zawieszek
13.00 – 14:00 – Prezentacja zasad datowania dendrochronologicznego.
14:00 – Pokaz wyrobu szklanych paciorków
14:00-16:00 – Rozbicie dymarki (na kraalu)
15:00 – Obróbka kości i poroża w neolicie – pokaz i opowieść
15:00 – Gotuj z neolitem! – pokaz, opowieść i degustacja dań pierwszych rolników
15:00 – Pokaz otwarcia zestawu naczyń ze świeżo wydestylowanym dziegciem
15:00 – 15:20 – Pokaz konserwacji zabytków żelaznych
16:00 – Jak radzono sobie z budowaniem domostw w neolicie

18.09.2017 r. Poniedziałek
Dzień dla osób niepełnosprawnych
„Bogowie wojny” – pokazy główne, tematyczne:
Osada łużycka – pokazy na scenie głównej (nr 1), polu walki, chaty, przystań:
10:30 – Pokazy tańców szkockich zespołu „Comhlan”
10:30 – „Sarmaci – irańscy koczownicy” – wykład popularnonaukowy
11:00 – Rytuały wojenne i bitwa Słowian – inscenizacja, bitwa wojów wczesnośredniowiecznych
11:30 – „Wojsko rzymskie” – wykład popularnonaukowy dla dzieci
4
12:00 – Bitwa Legionu rzymskiego z barbarzyńskimi Dakami
12:30 – Bitwa dwóch łodzi na wodach Jeziora Biskupińskiego
12:30 – „Wojsko rzymskie” – wykład popularnonaukowy dla młodzieży
12:30 – Koncert zespołu „Řemdih” (Czechy)
13:00 – Walki Gladiatorów
13:00 – „Wikingowie bez rogów” – wykład popularnonaukowy
13:30 – Koncert zespołu “Lity Taler” (Białoruś)
13:30 – “Wojsko rzymskie” – wykład popularnonaukowy dla dorosłych
13:30 – Przedwojenne rytuały Madziarów
14:00 – Upadek Arkony – inscenizacja, bitwa wojów wczesnośredniowiecznych
14:30 – „Wandalowie czy przeworczycy” – wykład popularnonaukowy
15:00 – „Goci” – wykład popularnonaukowy
15:30 – „Germańscy barbarzyńcy” – wykład popularnonaukowy
15:30 – 16:00 – Pokazy tańców irlandzkich zespołu „Comhlan”
16:00 – 16:30 – Warsztaty taneczne dla zwiedzających z zespołem „Comhlan”
Wioska wczesnopiastowska – pokazy na scenie (nr 2):
10:30 – „Mit o wojnie Asów z Wanami” – przestawienie teatralne z udziałem publiczności na podstawie
wierzeń Wikingów
11:00 – Koncert zespołu „Lity Taler” (Białoruś)
11:30 – Leczenie ran w średniowieczu
12:30 – Pokaz kucia grotu włóczni
13:00 – „Starożytni herosi” – przestawienie teatralne z udziałem publiczności na podstawie mitologii
greckiej i rzymskiej
14:30 – Koncert zespołu „Řemdih” (Czechy)
15:30 – „Dagda – bóg stwórca” – przestawienie teatralne z udziałem publiczności na podstawie mitologii
celtyckiej
Osada neolityczna:
12:30 – Wojna w neolicie? – prezentacja broni i opowieść o neolitycznej sztuce wojennej
13:00 – Szlifowanie siekier krzemiennych i toporów kamiennych, czyli jak powstawał oręż w neolicie
Wioska mezolityczna:
12:30 – Broń w mezolicie – pokaz i opowieść
13:30 – Miotacz oszczepu – zapomniana broń paleolitu – pokaz i opowieść
14:30 – Prowiant łowcy – opowieść o sposobach przyrządzania pożywienia w środkowej epoce kamienia
Wykłady – pawilon muzealny:
12:00 – „Wojna na kartach średniowiecznych manuskryptów” wykład popularnonaukowy –
Daniel Dawidowicz
Konkursy:
11:30 – Konkurs dla dzieci
12:30 – Konkurs dla dzieci
12:30 – Konkurs – rozpoznawanie i porównywanie drewna wybranych gatunków drzew
13:30 – Konkurs dla dzieci
“Bogowie wojny” – pokazy główne , tematyczne 10:00 – 17:00:
 Archeologia wojny – wykłady i animacje dla dzieci i dorosłych
 Bogowie wojny – gry i zabawy dla dzieci
 Obozowisko wojowników wczesnośredniowiecznych – Drużyna Wojów Piastowskich „Jantar”
 Obozowisko wojowników madziarskich – Drużyna Borostyanko HE (Węgry)
 Obozowisko wojowników wczesnośredniowiecznych – Drużyna Grodu Trzygłowa
 Łucznictwo
 Obozowisko wojowników wczesnośredniowiecznych – drużyna Chmurnicy – Wojowie Grodu Łekno
 W kuchni wojownika – pokazy i degustacje kuchni historycznej (Litwa)
 Obóz legionistów rzymskich Legio XXI Rapax
 Obóz barbarzyński: Dakowie – Omnis Barbaria (Rumunia), prezentacja uzbrojenia celtyckiego
 Obozowisko Gladiatorów Hellas et Roma
 Wytop żelaza
Pokazy, prezentacje towarzyszące:
10:30 – W co ubierano się 9 tys. lat temu? – opowieść i pokaz szycia strojów
10:30 – 10:50 – Pokaz konserwacji zabytków żelaznych
11:00 – Mezolityczny jubiler – opowieść i pokaz wytwarzania ozdób mezolitycznych
11:00 – Pokaz rozpalania ognia za pomocą krzesiwa
5
11:00 – Pokaz orki pradziejowej
11:30 – 12:00 Pokaz rekonstrukcji naczyń ceramicznych
11:30 – Neolityczny salon mody – od nitki do tkaniny – pokaz przędzenia nici i tkactwa
12:00 – Neolityczny salon mody – od tkaniny do koszuli – pokaz farbowania i szycia strojów
12:00 – 12:30 – Przygotowanie preparatów mikroskopowych drewna wykopaliskowego
13:00 – Pokaz wyrobu szklanych paciorków
13:00 – Pokaz wykonania bransolety solarnej z drutu brązowego
13.00 – 14:00 – Prezentacja zasad datowania dendrochronologicznego.
14.00 – 14:30 – Konserwacja naczyń ceramicznych
14:30 – 14:50 – Pokaz konserwacji zabytków żelaznych
14:30 – Obróbka kości i poroża w neolicie – pokaz i opowieść
15:00 – Gotuj z neolitem! – pokaz, opowieść i degustacja dań pierwszych rolników
15:00 – 15:30 – Przygotowanie preparatów mikroskopowych drewna wykopaliskowego
15:30 – Jak radzono sobie z budowaniem domostw w neolicie

19.09.2017 r. Wtorek
“Bogowie wojny” – pokazy główne, tematyczne:
Osada łużycka – pokazy na scenie głównej (nr 1), polu walki, chaty, przystań:
10:30 – Pokazy tańców szkockich zespołu „Comhlan”
10:30 – „Sarmaci – irańscy koczownicy” – wykład popularnonaukowy
11:00 – Rytuały wojenne i bitwa Słowian – inscenizacja, bitwa wojów wczesnośredniowiecznych
11:30 – „Wikingowie bez rogów” – wykład popularnonaukowy
12:00 – Bitwa Legionu rzymskiego z barbarzyńskimi Dakami
12:30 – Bitwa dwóch łodzi na wodach Jeziora Biskupińskiego
12:30 – Koncert zespołu „Řemdih” (Czechy)
12:30 – „Germańscy barbarzyńcy” – wykład popularnonaukowy
13:00 – „Wandalowie czy przeworczycy” – wykład popularnonaukowy
13:00 – Walki Gladiatorów
13:30 – Koncert zespołu „Lity Taler” (Białoruś)
13:30 – Przedwojenne rytuały Madziarów
13:30 – „Goci” – wykład popularnonaukowy
14:00 – Upadek Arkony – inscenizacja, bitwa wojów wczesnośredniowiecznych
15:30 – 16:00 – Pokazy tańców irlandzkich zespołu „Comhlan”
16:00 – 16:30 – Warsztaty taneczne dla zwiedzających z zespołem „Comhlan”
Wioska wczesnopiastowska – pokazy na scenie (nr 2):
10:30 – „Mit o wojnie Asów z Wanami” – przestawienie teatralne z udziałem publiczności na podstawie
wierzeń Wikingów
11:00 – Koncert zespołu „Lity Taler” (Białoruś)
11:30 – Leczenie ran w średniowieczu
12:30 – Pokaz kucia grotu strzały
13:00 – „Starożytni herosi” – przestawienie teatralne z udziałem publiczności na podstawie mitologii
greckiej i rzymskiej
14:30 – Koncert zespołu „Řemdih” (Czechy)
15:30 – „Dagda – bóg stwórca” – przestawienie teatralne z udziałem publiczności na podstawie mitologii
celtyckiej
Osada neolityczna:
12:30 – Wojna w neolicie? – prezentacja broni i opowieść o neolitycznej sztuce wojennej
13:00 – Szlifowanie siekier krzemiennych i toporów kamiennych, czyli jak powstawał oręż w neolicie
Wioska mezolityczna:
12:30 – Broń w mezolicie – pokaz i opowieść
13:30 – Miotacz oszczepu – zapomniana broń paleolitu – pokaz i opowieść
14:30 – Prowiant łowcy – opowieść o sposobach przyrządzania pożywienia w środkowej epoce kamienia
Wykłady – pawilon muzealny:
12:00 – „Wojna na kartach średniowiecznych manuskryptów” wykład popularnonaukowy –
Daniel Dawidowicz
Konkursy:
11:30 – Konkurs dla dzieci
12:00 – Próba cięcia mieczem brązowym – konkurs
12:30 – Konkurs dla dzieci
12:30 – Konkurs – rozpoznawanie i porównywanie drewna wybranych gatunków drzew
13:30 – Konkurs dla dzieci
6
„Bogowie wojny” – pokazy główne , tematyczne 10:00 – 17:00:
 Archeologia wojny – wykłady i animacje dla dzieci i dorosłych
 Bogowie wojny – gry i zabawy dla dzieci
 Obozowisko wojowników wczesnośredniowiecznych – Drużyna Wojów Piastowskich „Jantar”
 Obozowisko wojowników madziarskich – Drużyna Borostyanko HE (Węgry)
 Obozowisko wojowników wczesnośredniowiecznych – Drużyna Grodu Trzygłowa
 Łucznictwo
 Obozowisko wojowników wczesnośredniowiecznych – drużyna Chmurnicy – Wojowie Grodu Łekno
 W kuchni wojownika – pokazy i degustacje kuchni historycznej (Litwa)
 Obóz legionistów rzymskich Legio XXI Rapax
 Obóz barbarzyński: Dakowie – Omnis Barbaria (Rumunia), prezentacja uzbrojenia celtyckiego
 Obozowisko Gladiatorów Hellas et Roma
 Wytop żelaza
Pokazy, prezentacje towarzyszące:
10:30 – W co ubierano się 9 tys. lat temu? – opowieść i pokaz szycia strojów
10:30 – 10:50 – Pokaz konserwacji zabytków żelaznych
11:00 – Mezolityczny jubiler – opowieść i pokaz wytwarzania ozdób mezolitycznych
11:00 – Pokaz rozpalania ognia za pomocą krzesiwa
11:00 – Pokaz orki pradziejowej
11:30 – 12:00 Pokaz rekonstrukcji naczyń ceramicznych
11:30 – Neolityczny salon mody – od nitki do tkaniny – pokaz przędzenia nici i tkactwa
12:00 – Neolityczny salon mody – od tkaniny do koszuli – pokaz farbowania i szycia strojów
12:00 – 12:30 – Przygotowanie preparatów mikroskopowych drewna wykopaliskowego
13:00 – Pokaz wyrobu szklanych paciorków
13:00 – Pokaz wykonania bransolety solarnej z drutu brązowego
13.00 – 14:00 – Prezentacja zasad datowania dendrochronologicznego.
14.00 – 14:30 – Konserwacja naczyń ceramicznych
14:30 – 14:50 – Pokaz konserwacji zabytków żelaznych
14:30 – Obróbka kości i poroża w neolicie – pokaz i opowieść
15:00 – Gotuj z neolitem! – pokaz, opowieść i degustacja dań pierwszych rolników
15:00 – Pokaz otwarcia zestawu naczyń ze świeżo wydestylowanym dziegciem
15:00 – 15:30 – Przygotowanie preparatów mikroskopowych drewna wykopaliskowego
15:30 – Jak radzono sobie z budowaniem domostw w neolicie

20.09.2017 r. Środa
„Bogowie wojny” – pokazy główne, tematyczne:
Osada łużycka – pokazy na scenie głównej (nr 1), polu walki, chaty, przystań:
10:30 – Pokazy tańców szkockich zespołu „Comhlan”
10:30 – „Sarmaci – irańscy koczownicy” – wykład popularnonaukowy
11:00 – Rytuały wojenne i bitwa Słowian – inscenizacja, bitwa wojów wczesnośredniowiecznych
11:30 – „Wikingowie bez rogów” – wykład popularnonaukowy
12:00 – Bitwa Legionu rzymskiego z barbarzyńskimi Dakami
12:30 – Bitwa dwóch łodzi na wodach Jeziora Biskupińskiego
12:30 – Koncert zespołu „Řemdih” (Czechy)
12:30 – „Germańscy barbarzyńcy” – wykład popularnonaukowy
13:00 – „Wandalowie czy przeworczycy” – wykład popularnonaukowy
13:00 – Walki Gladiatorów
13:30 – Koncert zespołu „Lity Taler” (Białoruś)
13:30 – Przedwojenne rytuały Madziarów
13:30 – „Goci” – wykład popularnonaukowy
14:00 – Upadek Arkony – inscenizacja, bitwa wojów wczesnośredniowiecznych
15:30 – 16:00 – Pokazy tańców irlandzkich zespołu „Comhlan”
16:00 – 16:30 – Warsztaty taneczne dla zwiedzających z zespołem „Comhlan”
Wioska wczesnopiastowska – pokazy na scenie (nr 2):
10:30 – „Mit o wojnie Asów z Wanami” – przestawienie teatralne z udziałem publiczności na podstawie
wierzeń Wikingów
11:00 – Koncert zespołu „Lity Taler” (Białoruś)
11:30 – Leczenie ran w średniowieczu
12:30 – Pokaz kucia noża bojowego
13:00 – „Starożytni herosi” – przestawienie teatralne z udziałem publiczności na podstawie mitologii
greckiej i rzymskiej
14:30 – Koncert zespołu „Řemdih” (Czechy)
15:30 – „Dagda – bóg stwórca” – przestawienie teatralne z udziałem publiczności na podstawie mitologii
celtyckiej
7
Osada neolityczna:
12:30 – Wojna w neolicie? – prezentacja broni i opowieść o neolitycznej sztuce wojennej
13:00 – Szlifowanie siekier krzemiennych i toporów kamiennych, czyli jak powstawał oręż w neolicie
Wioska mezolityczna:
12:30 – Broń w mezolicie – pokaz i opowieść
13:30 – Miotacz oszczepu – zapomniana broń paleolitu – pokaz i opowieść
14:30 – Prowiant łowcy – opowieść o sposobach przyrządzania pożywienia w środkowej epoce kamienia
Wykłady – pawilon muzealny:
12:00 – „Wojna na kartach średniowiecznych manuskryptów” wykład popularnonaukowy –
Daniel Dawidowicz
Konkursy:
11:30 – Konkurs dla dzieci
12:30 – Konkurs dla dzieci
12:30 – Konkurs – rozpoznawanie i porównywanie drewna wybranych gatunków drzew
13:30 – Konkurs dla dzieci
„Bogowie wojny” – pokazy główne , tematyczne 10:00 – 17:00:
 Archeologia wojny – wykłady i animacje dla dzieci i dorosłych
 Bogowie wojny – gry i zabawy dla dzieci
 Obozowisko wojowników wczesnośredniowiecznych – Drużyna Wojów Piastowskich „Jantar”
 Obozowisko wojowników madziarskich – Drużyna Borostyanko HE (Węgry)
 Obozowisko wojowników wczesnośredniowiecznych – Drużyna Grodu Trzygłowa
 Łucznictwo
 Obozowisko wojowników wczesnośredniowiecznych – drużyna Chmurnicy – Wojowie Grodu Łekno
 W kuchni wojownika – pokazy i degustacje kuchni historycznej (Litwa)
 Obóz legionistów rzymskich Legio XXI Rapax
 Obóz barbarzyński: Dakowie – Omnis Barbaria (Rumunia), prezentacja uzbrojenia celtyckiego
 Obozowisko Gladiatorów Hellas et Roma
 Wytop żelaza
Pokazy, prezentacje towarzyszące:
10:30 – W co ubierano się 9 tys. lat temu? – opowieść i pokaz szycia strojów
10:30 – 10:50 – Pokaz konserwacji zabytków żelaznych
11:00 – Mezolityczny jubiler – opowieść i pokaz wytwarzania ozdób mezolitycznych
11:00 – Pokaz rozpalania ognia za pomocą krzesiwa
11:00 – Pokaz orki pradziejowej
11:30 – 12:00 Pokaz rekonstrukcji naczyń ceramicznych
11:30 – Neolityczny salon mody – od nitki do tkaniny – pokaz przędzenia nici i tkactwa
12:00 – Neolityczny salon mody – od tkaniny do koszuli – pokaz farbowania i szycia strojów
12:00 – 12:30 – Przygotowanie preparatów mikroskopowych drewna wykopaliskowego
13:00 – Pokaz wyrobu szklanych paciorków
13.00 – 14:00 – Prezentacja zasad datowania dendrochronologicznego.
14.00 – 14:30 – Konserwacja naczyń ceramicznych
14:00 – Wypełnianie formy brązem techniką na wosk tracony
14:00-16:00 – Rozbicie dymarki (na kraalu)
14:30 – 14:50 – Pokaz konserwacji zabytków żelaznych
14:30 – Obróbka kości i poroża w neolicie – pokaz i opowieść
15:00 – Gotuj z neolitem! – pokaz, opowieść i degustacja dań pierwszych rolników
15:00 – 15:30 – Przygotowanie preparatów mikroskopowych drewna wykopaliskowego
15:30 – Jak radzono sobie z budowaniem domostw w neolicie

21.09.2017 r. Czwartek
„Bogowie wojny” – pokazy główne, tematyczne:
Osada łużycka – pokazy na scenie głównej (nr 1), polu walki, chaty, przystań:
10:30 – Pokazy tańców szkockich zespołu „Comhlan”
10:30 – „Sarmaci – irańscy koczownicy” – wykład popularnonaukowy
11:00 – Rytuały wojenne i bitwa Słowian – inscenizacja, bitwa wojów wczesnośredniowiecznych
11:00 – „Wandalowie czy przeworczycy” – wykład popularnonaukowy
11:30 – „Wikingowie bez rogów” – wykład popularnonaukowy
12:00 – Bitwa Legionu rzymskiego z barbarzyńskimi Dakami
12:00 – „Goci” – wykład popularnonaukowy
8
12:30 – Bitwa dwóch łodzi na wodach Jeziora Biskupińskiego
12:30 – Koncert zespołu „Řemdih” (Czechy)
12:30 – „Wojna w epoce brązu” – wykład popularnonaukowy
13:00 – Walki Gladiatorów
13:00 – „Bitwa w Dolinie Tollensee” ” – wykład popularnonaukowy
13:30 – Koncert zespołu „Lity Taler” (Białoruś)
13:30 – Przedwojenne rytuały Madziarów
13:30 – „Wojsko w starożytnej Grecji” ” – wykład popularnonaukowy
14:00 – Upadek Arkony – inscenizacja, bitwa wojów wczesnośredniowiecznych
14:00 – „Germańscy barbarzyńcy” – wykład popularnonaukowy
15:30 – 16:00 – Pokazy tańców irlandzkich zespołu „Comhlan”
16:00 – 16:30 – Warsztaty taneczne dla zwiedzających z zespołem „Comhlan”
Wioska wczesnopiastowska – pokazy na scenie (nr 2):
10:30 – “Mit o wojnie Asów z Wanami” – przestawienie teatralne z udziałem publiczności na podstawie
wierzeń Wikingów
11:00 – Koncert zespołu “Lity Taler” (Białoruś)
11:30 – Leczenie ran w średniowieczu
12:30 – Pokaz kucia grotu włóczni
13:00 – “Starożytni herosi” – przestawienie teatralne z udziałem publiczności na podstawie mitologii
greckiej i rzymskiej
14:30 – Koncert zespołu „Řemdih” (Czechy)
15:30 – „Dagda – bóg stwórca” – przestawienie teatralne z udziałem publiczności na podstawie mitologii
celtyckiej
Osada neolityczna:
12:30 – Wojna w neolicie? – prezentacja broni i opowieść o neolitycznej sztuce wojennej
13:00 – Szlifowanie siekier krzemiennych i toporów kamiennych, czyli jak powstawał oręż w neolicie
Wioska mezolityczna:
12:30 – Broń w mezolicie – pokaz i opowieść
13:30 – Miotacz oszczepu – zapomniana broń paleolitu – pokaz i opowieść
14:30 – Prowiant łowcy – opowieść o sposobach przyrządzania pożywienia w środkowej epoce kamienia
Wykłady – pawilon muzealny:
12:00 – „Wojna na kartach średniowiecznych manuskryptów” wykład popularnonaukowy –
Daniel Dawidowicz
Konkursy:
11:30 – Konkurs dla dzieci
12:00 – Próba cięcia mieczem brązowym – konkurs
12:30 – Konkurs dla dzieci
12:30 – Konkurs – rozpoznawanie i porównywanie drewna wybranych gatunków drzew
13:30 – Konkurs dla dzieci
„Bogowie wojny” – pokazy główne , tematyczne 10:00 – 17:00:
 Archeologia wojny – wykłady i animacje dla dzieci i dorosłych
 Bogowie wojny – gry i zabawy dla dzieci
 Obozowisko wojowników wczesnośredniowiecznych – Drużyna Wojów Piastowskich „Jantar”
 Obozowisko wojowników madziarskich – Drużyna Borostyanko HE (Węgry)
 Obozowisko wojowników wczesnośredniowiecznych – Drużyna Grodu Trzygłowa
 Łucznictwo
 Obozowisko wojowników wczesnośredniowiecznych – drużyna Chmurnicy – Wojowie Grodu Łekno
 W kuchni wojownika – pokazy i degustacje kuchni historycznej (Litwa)
 Obóz legionistów rzymskich Legio XXI Rapax
 Obóz barbarzyński: Dakowie – Omnis Barbaria (Rumunia), prezentacja uzbrojenia celtyckiego
 Obozowisko Gladiatorów Hellas et Roma
 Wytop żelaza
Pokazy, prezentacje towarzyszące:
10:30 – W co ubierano się 9 tys. lat temu? – opowieść i pokaz szycia strojów
10:30 – 10:50 – Pokaz konserwacji zabytków żelaznych
11:00 – Mezolityczny jubiler – opowieść i pokaz wytwarzania ozdób mezolitycznych
11:00 – Pokaz rozpalania ognia za pomocą krzesiwa
11:00 – Pokaz orki pradziejowej
11:30 – 12:00 Pokaz rekonstrukcji naczyń ceramicznych
9
11:30 – Neolityczny salon mody – od nitki do tkaniny – pokaz przędzenia nici i tkactwa
12:00 – Neolityczny salon mody – od tkaniny do koszuli – pokaz farbowania i szycia strojów
12:00 – 12:30 – Przygotowanie preparatów mikroskopowych drewna wykopaliskowego
13:00 – Pokaz wyrobu szklanych paciorków
13:00 – Emaliowanie komórkowe brązowych zawieszek
13.00 – 14:00 – Prezentacja zasad datowania dendrochronologicznego.
14.00 – 14:30 – Konserwacja naczyń ceramicznych
14:30 – 14:50 – Pokaz konserwacji zabytków żelaznych
14:30 – Obróbka kości i poroża w neolicie – pokaz i opowieść
15:00 – Gotuj z neolitem! – pokaz, opowieść i degustacja dań pierwszych rolników
15:00 – Pokaz otwarcia zestawu naczyń ze świeżo wydestylowanym dziegciem
15:00 – 15:30 – Przygotowanie preparatów mikroskopowych drewna wykopaliskowego
15:30 – Jak radzono sobie z budowaniem domostw w neolicie

22.09.2017 r. Piątek
„Bogowie wojny” – pokazy główne, tematyczne:
Osada łużycka – pokazy na scenie głównej (nr 1), polu walki, chaty, przystań:
10:30 – Pokazy tańców szkockich zespołu „Comhlan”
10:30 – „Sarmaci – irańscy koczownicy” – wykład popularnonaukowy
11:00 – Rytuały wojenne i bitwa Słowian – inscenizacja, bitwa wojów wczesnośredniowiecznych
11:00 – „Wandalowie czy przeworczycy” – wykład popularnonaukowy
11:30 – „Wikingowie bez rogów” – wykład popularnonaukowy
12:00 – Bitwa Legionu rzymskiego z barbarzyńskimi Dakami
12:00 – „Goci” – wykład popularnonaukowy
12:30 – Bitwa dwóch łodzi na wodach Jeziora Biskupińskiego
12:30 – Koncert zespołu „Řemdih” (Czechy)
12:30 – „Wojna w epoce brązu” – wykład popularnonaukowy
13:00 – Walki Gladiatorów
13:00 – „Bitwa w Dolinie Tollensee” ” – wykład popularnonaukowy
13:30 – Koncert zespołu „Lity Taler” (Białoruś)
13:30 – Przedwojenne rytuały Madziarów
13:30 – „Wojsko w starożytnej Grecji” ” – wykład popularnonaukowy
14:00 – Upadek Arkony – inscenizacja, bitwa wojów wczesnośredniowiecznych
14:00 – „Germańscy barbarzyńcy” – wykład popularnonaukowy
15:30 – 16:00 – Pokazy tańców irlandzkich zespołu „Comhlan”
16:00 – 16:30 – Warsztaty taneczne dla zwiedzających z zespołem „Comhlan”
Wioska wczesnopiastowska – pokazy na scenie (nr 2):
10:30 – „Mit o wojnie Asów z Wanami” – przestawienie teatralne z udziałem publiczności na podstawie
wierzeń Wikingów
11:00 – Koncert zespołu „Lity Taler” (Białoruś)
11:30 – Leczenie ran w średniowieczu
12:30 – Pokaz kucia grotu strzały
13:00 – „Starożytni herosi” – przestawienie teatralne z udziałem publiczności na podstawie mitologii
greckiej i rzymskiej
14:30 – Koncert zespołu „Řemdih” (Czechy)
15:30 – „Dagda – bóg stwórca” – przestawienie teatralne z udziałem publiczności na podstawie mitologii
celtyckiej
Osada neolityczna:
12:30 – Wojna w neolicie? – prezentacja broni i opowieść o neolitycznej sztuce wojennej
13:00 – Szlifowanie siekier krzemiennych i toporów kamiennych, czyli jak powstawał oręż w neolicie
Wioska mezolityczna:
12:30 – Broń w mezolicie – pokaz i opowieść
13:30 – Miotacz oszczepu – zapomniana broń paleolitu – pokaz i opowieść
14:30 – Prowiant łowcy – opowieść o sposobach przyrządzania pożywienia w środkowej epoce kamienia
Wykłady – pawilon muzealny:
12:00 – „Wojna na kartach średniowiecznych manuskryptów” wykład popularnonaukowy –
Daniel Dawidowicz
Konkursy:
11:30 – Konkurs dla dzieci
12:30 – Konkurs dla dzieci
10
12:30 – Konkurs – rozpoznawanie i porównywanie drewna wybranych gatunków drzew
13:30 – Konkurs dla dzieci
„Bogowie wojny” – pokazy główne , tematyczne 10:00 – 17:00:
 Archeologia wojny – wykłady i animacje dla dzieci i dorosłych
 Bogowie wojny – gry i zabawy dla dzieci
 Obozowisko wojowników wczesnośredniowiecznych – Drużyna Wojów Piastowskich „Jantar”
 Obozowisko wojowników madziarskich – Drużyna Borostyanko HE (Węgry)
 Obozowisko wojowników wczesnośredniowiecznych – Drużyna Grodu Trzygłowa
 Łucznictwo
 Obozowisko wojowników wczesnośredniowiecznych – drużyna Chmurnicy – Wojowie Grodu Łekno
 W kuchni wojownika – pokazy i degustacje kuchni historycznej (Litwa)
 Obóz legionistów rzymskich Legio XXI Rapax
 Obóz barbarzyński: Dakowie – Omnis Barbaria (Rumunia), prezentacja uzbrojenia celtyckiego
 Obozowisko Gladiatorów Hellas et Roma
 Wytop żelaza
Pokazy, prezentacje towarzyszące:
10:30 – W co ubierano się 9 tys. lat temu? – opowieść i pokaz szycia strojów
10:30 – 10:50 – Pokaz konserwacji zabytków żelaznych
11:00 – Mezolityczny jubiler – opowieść i pokaz wytwarzania ozdób mezolitycznych
11:00 – Pokaz rozpalania ognia za pomocą krzesiwa
11:00 – Pokaz orki pradziejowej
11:30 – 12:00 Pokaz rekonstrukcji naczyń ceramicznych
11:30 – Neolityczny salon mody – od nitki do tkaniny – pokaz przędzenia nici i tkactwa
12:00 – Neolityczny salon mody – od tkaniny do koszuli – pokaz farbowania i szycia strojów
12:00 – 12:30 – Przygotowanie preparatów mikroskopowych drewna wykopaliskowego
13:00 – Pokaz wyrobu szklanych paciorków
13:00 – Pokaz wykonania bransolety solarnej z drutu brązowego
13.00 – 14:00 – Prezentacja zasad datowania dendrochronologicznego.
14.00 – 14:30 – Konserwacja naczyń ceramicznych
14:00-16:00 – Rozbicie dymarki (na kraalu)
14:30 – 14:50 – Pokaz konserwacji zabytków żelaznych
14:30 – Obróbka kości i poroża w neolicie – pokaz i opowieść
15:00 – Gotuj z neolitem! – pokaz, opowieść i degustacja dań pierwszych rolników
15:00 – 15:30 – Przygotowanie preparatów mikroskopowych drewna wykopaliskowego
15:30 – Jak radzono sobie z budowaniem domostw w neolicie

23.09.2017 r. Sobota
„Bogowie wojny” – pokazy główne, tematyczne:
Osada łużycka – pokazy na scenie głównej (nr 1), polu walki, chaty, przystań:
11:00 – Pokazy tańców szkockich zespołu „Comhlan”
11:00 – „Germańscy barbarzyńcy” – wykład popularnonaukowy
11:30 – Rytuały wojenne i bitwa Słowian – inscenizacja, bitwa wojów wczesnośredniowiecznych
12:00 – „Wojna w epoce brązu” – wykład popularnonaukowy
12:30 – Bitwa Legionu rzymskiego z barbarzyńskimi Dakami
12:30 – „Bitwa w Dolinie Tollensee” – wykład popularnonaukowy
13:00 – Bitwa dwóch łodzi na wodach Jeziora Biskupińskiego
13:00 – Koncert zespołu „Řemdih” (Czechy)
13:00 – „Wojsko w starożytnej Grecji” – wykład popularnonaukowy
13:00 – „Łucznictwo przez wieki” – prezentacja i pokaz
13:30 – Walki Gladiatorów
14:00 – Koncert zespołu „Lity Taler” (Białoruś)
14:00 – „Wikingowie bez rogów” – wykład popularnonaukowy
14:00 – Przedwojenne rytuały Madziarów
14:30 – Upadek Arkony – inscenizacja, bitwa wojów wczesnośredniowiecznych
15:00 – „Goci” – wykład popularnonaukowy
15:30 – „Wandalowie czy przeworczycy” – wykład popularnonaukowy
16:00 – „Sarmaci – irańscy koczownicy” – wykład popularnonaukowy
16:30 – 17:00 – Pokazy tańców irlandzkich zespołu „Comhlan”
17:00 – 17:30 – Warsztaty taneczne dla zwiedzających z zespołem „Comhlan”
Wioska wczesnopiastowska – pokazy na scenie (nr 2), polana pod wioską:
11:00 – „Mit o wojnie Asów z Wanami” – przestawienie teatralne z udziałem publiczności na podstawie
wierzeń Wikingów
11:30 – Koncert zespołu „Lity Taler” (Białoruś)
11
12:00 – Leczenie ran w średniowieczu
13:00 – Pokaz kucia noża bojowego
14:00 – „Starożytni herosi” – przestawienie teatralne z udziałem publiczności na podstawie mitologii
greckiej i rzymskiej
15:00 – Koncert zespołu „Řemdih” (Czechy)
16:00 – „Dagda – bóg stwórca” – przestawienie teatralne z udziałem publiczności na podstawie mitologii
celtyckiej
Osada neolityczna:
13:00 – Wojna w neolicie? – prezentacja broni i opowieść o neolitycznej sztuce wojennej
13:30 – Szlifowanie siekier krzemiennych i toporów kamiennych, czyli jak powstawał oręż w neolicie
Wioska mezolityczna:
13:00 – Broń w mezolicie – pokaz i opowieść
14:00 – Miotacz oszczepu – zapomniana broń paleolitu – pokaz i opowieść
15:00 – Prowiant łowcy – opowieść o sposobach przyrządzania pożywienia w środkowej epoce kamienia
Wykłady – pawilon muzealny:
12:00 – Próba cięcia mieczem brązowym – konkurs
12:30 – „Walka i śmierć w sztuce naskalnej z epoki kamienia” – Patrycja Rutkowska
13:30 – „Wojny Słowian” – dr Michał Bogacki
15:30 – „Wojna na kartach średniowiecznych manuskryptów” – Daniel Dawidowicz
Konkursy:
12:30 – Konkurs dla dzieci
14:00 – Konkurs dla dzieci
15:30 – Konkurs dla dzieci
„Bogowie wojny” – pokazy główne, tematyczne 10:00 – 18:00:
 Archeologia wojny – wykłady i animacje dla dzieci i dorosłych
 Bogowie wojny – gry i zabawy dla dzieci
 Obozowisko wojowników wczesnośredniowiecznych – Drużyna Wojów Piastowskich “Jantar”
 Obozowisko wojowników madziarskich – Drużyna Borostyanko HE (Węgry)