fbpx

wystawa czynna: lipiec 2017-listopad 2017
kurator: Igor Górewicz (Trzygłów Pokazy Historyczne)
projekt graficzny: Justyna Bańkowska MAB

Wystawa związana z tematem XXIII Festynu Archeologicznego „Bogowie wojny”. Przygotował ją Igor Górewicz, który podczas otwarcia mówił, na czym polegała specyfika broni, która tak bardzo go pasjonuje.
Miecz został skonstruowany do walki z drugim człowiekiem. Jako broń łączy w sobie kilka funkcji: służy zarówno do ataku, jak i do obrony. Można nim rąbać, ciąć, kłuć, ale także blokować ciosy. Kombinacja tych wszystkich zadań, które stoją przed mieczem spowodowała tak liczne jego wcielenia.
– Zanim miecz przyjął taką formę, jaką mamy teraz w wyobraźni, to przeszedł wiele zmian – mówił Igor Górewicz i wyjaśniał, że miecz to broń biała dwusieczna, jedno- lub dwuręczna. Pierwsze miecze, które niemal równocześnie pojawiły się na Wyspach Brytyjskich i w środowisku greckim, w basenie Morza Śródziemnego to miecze, które zostały przekształcone ze sztyletów. One były bronią, ale też insygnium jakiejś kasty wyższej społeczeństwa. Wykonywane były z brązu, który bardzo łatwo można naostrzyć. Stawały się coraz węższe i przyjęły formę szpikulca. Taką bronią doskonale się kłuje, a zbyt szeroki miecz nie nadaje się do wyprowadzenia pchnięcia, natomiast do cięcia. Pojawił się więc pomysł, aby sztylet wydłużyć
i zaczęto odlewać broń, która była od razu wąska i dłuższa. Wtedy rozpoczęła się era miecza.
– Gdyby dać dziecku miecz, ono odruchowo będzie nim machać, wtedy rodzi się w nim mały mężczyzna – wyjaśniał Igor Górewicz. – Żeby kłuć, trzeba się tego nauczyć, zmienić postawę ciała, zmienić odruchy ludzkie i wyszkolić wybitnie sprecyzowany ruch. Ktoś, kto to potrafił co najmniej nie był rolnikiem. Był członkiem elity społecznej albo zawodowym wojownikiem, bo tylko ci ludzie mieli czas, żeby szkolić się w fechtunku. Miecz jest bronią niezwykłą. Dawni wojownicy i rycerze walczący mieczem, utożsamiali się z nim, był ich przedłużeniem. Stając do walki, stawali przed przeciwnikiem w zasięgu jego miecza, patrząc mu w oczy.
Na wystawie nie tylko można zobaczyć wiele ciekawych eksponatów ukazujących, jak zmieniały się miecze na przestrzeni lat, ale są także tablice informacyjne, z których można dowiedzieć się nie tylko, jaka jest symbolika miecza, ale także czym miecz jest, kiedy się pojawił oraz jakie znaki i napisy można na mieczach zobaczyć. Tablice informacyjne zawierają też wiele wiadomości na temat konkretnych mieczy, jak choćby na temat miecza barbarzyńskiego, szczerbca, miecza typu x i miecza rzymskiego.

Magdalena Kruszka

logo1 logo3 Portal jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Skip to content