fbpx

Zapraszamy na Noc Muzeów… wirtualnie!

W tym roku sytuacja niestety nieco pokrzyżowała nam plany i tradycyjna już Tajemnicza Noc w Muzeum musi odbyć się wirtualnie. Zachęcamy do oglądania specjalnej transmisji na żywo na naszym kanale YouTubekliknij tutajw sobotę, 16 maja, od 19.00.

19.00 – Odyseja metalurgiczna

W programie tym porozmawiamy z Albinem Sokołem, archeologiem z naszego Muzeum, oraz dr. hab. Jackiem Gackowskim, prof. UMK, archeologiem z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, o znaczeniu brązu w świecie z czasów kultury łużyckiej. W ostatnim czasie archeologia wzbogaciła się o wiele nowych znalezisk, rzucających nowe światło na metalurgię późnej epoki brązu. Pojawiło się również wiele pytań, jak chociażby o coraz bardziej tajemnicze kwestie technologii produkcji tych niejednokrotnie bardzo trudnych do wykonania przedmiotów.

20.00 – Skleć sieć! Warsztaty z szycia sieci.

Robert Sporny, edukator MAB i fascynat odtwarzania dawnych narzędzi do połowu ryb, pokaże jak rozpocząć swoją przygodę z szyciem sieci. Kleszczka, więcierz, żak – znacie te słowa? Jeśli nie, to na pewno poznacie!

20.30 – Trzy światy średniowiecza

Władza, religia, wytwórczość. Wioska, gród, państwo. Średniowiecze można widzieć przez pryzmat wielu podziałów, które sprawiały, że tamten świat był bardzo niejednorodny. Czym różniła się zatem wioska z Biskupina od grodu na Ostrowie Lednickim? Kto mieszkał w tych miejscach? O tym, a także o nowej wystawie „Trzy światy księcia Mieszka. Piastowska rezydencja na Ostrowie Lednickim” rozmawiać będziemy z Magdaleną Zawol, archeologiem z naszego Muzeum oraz dr. Andrzejem Kowalczykiem, archeologiem z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

21.30 Dźwięki rekonstrukcji

Na koniec naszej wirtualnej nocy w Muzeum zapraszamy na kilka utworów muzycznych, które towarzyszyły nam podczas różnych wydarzeń odbywających się w naszym Muzeum.

Zapraszamy!

logo1 logo3Portal jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego