fbpx

Podróże w czasie to nowy cykl, w ramach którego w 2019 roku odbędą się trzy wydarzenia, każde skupione na innej epoce. Łowcy, zbieracze, rolnicy to podróż do najstarszych dziejów człowieka, do epoki kamienia. Przeniesiemy Was w czasie o ponad 10 tysięcy lat!

PROGRAM:
Od czwartku do soboty w godzinach 10:00-18:00:
W niedzielę w godzinach 10:00-15:00:

  • pokazy życia codziennego najstarszych mieszkańców Biskupina w „Obozowisku łowców i zbieraczy” oraz w „Osadzie pierwszych rolników” (plan rezerwatu pkt A i B),
  • rejsy statkiem spacerowym „Diabeł Wenecki” (plan rezerwatu pkt 4),
  • strefa piknikowa (plan rezerwatu przy pkt 4).

SZCZEGÓŁOWY OPIS ATRAKCJI:

Obozowisko łowców i zbieraczy (rekonstrukcja obozowiska sprzed około 10 tysięcy lat) – plan rezerwatu pkt A
W rekonstrukcji spotkacie najstarszych mieszkańców naszego rezerwatu – łowców i zbieraczy. Tworzyli oni grupy koczownicze przemieszczające się z miejsca na miejsce w poszukiwaniu pożywienia, które pozyskiwali polując na zwierzynę, łowiąc ryby i zbierając rośliny z pól, łąk i lasów. Wytwarzali narzędzia krzemienne.
Przez cztery dni będziecie mogli poznawać życie codzienne mieszkańców „Obozowiska łowców i zbieraczy”, którzy będą zajmowali się między innymi:

  • wytwarzaniem narzędzi z krzemienia,
  • łowieniem ryb,
  • wykonywaniem łodzi dłubanki metodą wypalania i przy użyciu narzędzi krzemiennych,
  • wyplataniem pojemników z łyka,
  • malowaniem przy pomocy naturalnych barwników: ochry, hematytu, roztartego węgla drzewnego.

Osada pierwszych rolników (rekonstrukcja osady sprzed około 6 tysięcy lat) – plan rezerwatu pkt B
Ponad trzydziestometrowy „długi dom” zamieszkany był przez grupę rolniczą. W jego pobliżu znajdowały się niewielkie poletka uprawne. Mieszkańcy tego osiedla znali uprawę ziemi i hodowlę zwierząt, jednak w dalszym ciągu zajmowali się łowiectwem. Potrafili tkać, lepić naczynia i wytwarzać kamienne narzędzia gładzone. Znali również miedź, z której wyrabiali ozdoby.
Mieszkańcy „długiego domu” będą prezentowali życie codzienne sprzed około 6 tysięcy lat:

  • lepienie naczyń z gliny,
  • wytwarzanie ozdób neolitycznych – między innymi z muszli, kości i miedzi,
  • techniki tkackie, w tym przędzenie, tkanie na pionowym warsztacie tkackim oraz szycie strojów,
  • budowanie czterokołowego drewnianego wozu,
  • „kuchnię” z epoki kamienia,
  • wytwarzanie dziegciu, czyli smolistej substancji powstającej z kory brzozy,
  • najstarszą technikę łowiecką (miotacz oszczepów i łuk), w tym także wytwarzanie strzał.

Kącik naukowca
Jeśli chcesz zobaczyć, w jaki sposób pracują archeolodzy zajmujący się epoką kamienia, to jest miejsce dla Ciebie! Będziesz mógł obejrzeć pod mikroskopem najstarsze narzędzia wytworzone przez człowieka, złożyć krzemienną składankę, czy dowiedzieć się, czym różni się krzemień pasiasty od czekoladowego.

Rodzinna gra terenowa „Kim byłbyś w epoce kamienia?” (20-22 czerwca) – plan rezerwatu pkt A i B
Gra do pobrania tutaj.
Łowca, rolnik, a może szaman? Jaką byś pełnił funkcję w społeczeństwie pradziejowym? Przekonaj się o tym biorąc udział w naszej grze terenowej! Poznaj aspekty życia w „Obozowisku łowców i zbieraczy”, zobacz jak uprawiano ziemię w „Osadzie pierwszych rolników” i zostań… no właśnie? Łowcą czy rolnikiem?

Powyższe wydarzenia organizujemy we współpracy ze studentami z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza W Poznaniu, Uniwersytetu Gdańskiego oraz Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dodatkowo w strefie piknikowej:
21 czerwca, piątek:
12:00 – „Poznajemy nasze korzenie” – koncert edukacyjny połączony z gawęda ludową. Wystąpią: Urszula Mizia, Józef Broda, Józef Kohut,
15:00 – „Poznajemy nasze korzenie” – koncert edukacyjny połączony z gawęda ludową. Wystąpią: Urszula Mizia, Józef Broda, Józef Kohut.
22 czerwca, sobota:
13:00 – „Poznajemy nasze korzenie” – koncert edukacyjny połączony z gawędą ludową. Wystąpią: Urszula Mizia, Józef Broda, Józef Kohut,
18:00 – „Poznajemy nasze korzenie” – koncert edukacyjny połączony z gawędą ludową. Wystąpią: Urszula Mizia, Józef Broda, Józef Kohut,
19:00-20:00 –  zabawy „Małych Słowian” w ramach IV Weekendu na Szlaku Piastowskim (lokalizacja na planie rezerwatu pkt 4),
20:00-22:00 – Noc Kupały – link do programu wydarzenia tutaj.

Koncert „Poznajemy nasze korzenie” (lokalizacja na planie rezerwatu przy pkt. 4)
Bielskie Towarzystwo Muzyczne przygotowało oryginalny program muzyczny połączony z gawędą znanego artysty ludowego Józefa Brody. Artysta zaprezentuje instrumenty ludowe i pasterskie. W koncercie wezmą również udział: Urszula Mizia – wiolonczelistka koncertująca w kraju i poza granicami, która łączy działalność artystyczną z pracą naukowo-dydaktyczną na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego oraz Janusz Kohut – pianista i kompozytor. Każdy z artystów nagrał kilkanaście płyt, ponadto powstało kilka filmów dokumentalnych z udziałem Józefa Brody. Program koncertu przypomina odwieczne prawdy o potrzebie szukania dobra, pokoju i miłości wokół nas. Zawiera utwory inspirowane folklorem karpackim w oryginalnych aranżacjach, z użyciem unikalnych instrumentów ludowych, takich jak: trombita, okaryna słomka, drumla, fujarki i gajdy. W programie wykorzystane będą oryginalne utwory muzyki ludowej i autorskie kompozycje Janusza Kohuta. A z okazji obchodów setnej rocznicy wybuchu Powstań Śląskich w programie nie zabraknie melodii śpiewanych w tamtym czasie. Może uda się wspólnie zaśpiewać jedną z nich?
Koncerty dofinansowane zostały ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego a także Marszałka Województwa Śląskiego.

„Gry i zabawy małych Słowian” w ramach „IV weekendu na Szlaku Piastowskim” (lokalizacja na planie rezerwatu pkt. 4)
22 czerwca w naszym Muzeum świętować będziemy „IV weekend na Szlaku Piastowskim”, którego oferta w 2019 roku skierowana jest do najmłodszych odbiorców. W czasie wydarzenia nie zabraknie więc koncertu oraz gier i zabaw przygotowanych specjalnie dla „Małych Słowian”. Będą gry planszowe, zręcznościowe i ruchowe, a wszystkie atrakcje przygotowane są tak, byście mogli bawić się wielopokoleniowo.

Wystawy muzealne (plan rezerwatu pkt 5) – codziennie w godz. 9:00-18:00
W pawilonie muzealnym prezentujemy trzy wystawy. Ekspozycja stała „Świt nad Jeziorem Biskupińskim” opowiada o dziejach osadnictwa nad brzegiem jeziora. Dwie pozostałe to wystawy czasowe. „Anatomia naczynia. Archeologia i technologia” pokazuje historię garncarstwa od pradziejów do czasów nowożytnych, natomiast “Kajko i Kokosz. Komiksowa archeologia” jest skierowana do wielbicieli komiksowych przygód obu wojów i pokazuje, w jaki sposób archeologia może stać się inspiracją dla rysowników komiksów.

Rejsy statkiem spacerowym „Diabeł Wenecki” (lokalizacja na planie rezerwatu pkt 4) – codziennie w godz. 10:00-18:00
Rejs statkiem to relaksująca forma zwiedzania rekonstrukcji Osady obronnej na półwyspie sprzed 2700 lat, która pozwala na obejrzenie obiektu z zupełnie innej perspektywy. Statek wypływa po zebraniu grupy minimum 10 osób. Bilet w cenie 10 zł na około 30 minutowy rejs można zakupić u kapitana statku.

Strefa piknikowa (lokalizacja na planie rezerwatu przy pkt. 4)
Rodzinne piknikowanie? U nas to możliwe! Zapraszamy na zieloną łąkę znajdującą się w niedalekim sąsiedztwie przystani statku Diabeł Wenecki. Warto zabrać ze sobą koce i kosze z jedzeniem, ponieważ udostępniamy ruszt wiszący nad ogniskiem. Jednak nie trzeba nosić prowiantu ze sobą w czasie zwiedzania, można po niego wrócić do samochodu uprzedzając o tym portiera.

Zwiedzanie z przewodnikiem
Możliwe jest zwiedzanie rezerwatu z przewodnikiem. Aby mieć pewność, że przewodnik będzie dostępny, warto wcześniej zadzwonić i dokonać rezerwacji.

Zwiedzanie ze zwierzętami
Swojego pupila można wprowadzić na teren rezerwatu bezpłatnie. Pamiętajcie, że zwierzęta muszą być na smyczy i nie wolno wchodzić z nimi do wnętrz rekonstrukcji oraz pawilonu muzealnego.

Plan rezerwatu otrzymacie przy zakupie biletów wstępu. Warto z niego korzystać w czasie zwiedzania.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.

logo1 logo3 Portal jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Skip to content