Kiedy:
15 Wrzesień 2018 – 23 Wrzesień 2018
2018-09-15T00:00:00+02:00
2018-09-24T00:00:00+02:00
Koszty:
18/12zł
Kontakt:
Kasa muzeum
[52] 30 25 055
[:pl]XXIV Festyn Archeologiczny[:]

W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez pieniędzy. Płacimy nimi bieżące rachunki, kupujemy żywność, opłacamy usługi i transakcje. Każdy ma do nich dostęp. Jednak, czy tak było w przeszłości? Czy człowiek zawsze używał monet i banknotów? Czy podobnie jak dziś towary, którymi handlowano sprowadzano z odległych zakątków świata?

Na powyższe pytania odpowiemy podczas dwudziestej czwartej edycji Festynu Archeologicznego w Biskupinie, którego tematem głównym jest dawna historia handlu europejskiego. W czasie imprezy zaprezentujemy, jak rozwijał się handel od epoki kamienia, przez epokę brązu, epokę żelaza po wczesne średniowiecze, czyli w tym ostatnim przypadku czasy, kiedy kształtowała się większość istniejących dziś państw europejskich. Przez tysiąclecia Europa była zamieszkiwana prze różnorodne ludy, które posiadając różne potrzeby gospodarcze i kulturowe, wypracowały różne sposoby ich zaspokajania. Pokażemy wymianę „towar za towar”, która jest jedną z najstarszych, znanych i niekiedy wykorzystywanych po dzień dzisiejszy metod transakcji. Opowiemy o tym, gdzie i kiedy pojawiły się pierwsze monety i dlaczego nie zawsze postrzegane były, jako ujednolicony miernik płatności, jak to ma miejsce dzisiaj. Przybliżymy przebieg szlaków handlowych, które od tysięcy lat funkcjonowały lokalnie i dalekosiężnie. Zaprezentujemy wymianę dyplomatycznych darów między europejskimi władcami. Wreszcie postaramy się zaprezentować wymianę idei, które miały znaczący wpływ na rozwój gospodarczy i kulturowy dawnych mieszkańców Starego Kontynentu.

Przez dziewięć dni Festynu Archeologicznego wszystkie rekonstrukcje tętnić będą życiem. Mieszkańcy „Osady pierwszych rolników” wymieniać będą dobra z koczowniczymi łowcami i zbieraczami, zamieszkującymi pobliskie obozowisko. W „Osadzie obronnej kultury łużyckiej” kupcy epoki brązu z odległych krain rozłożą swoje luksusowe towary. W rekonstrukcji „Wioski wczesnopiastowskiej” jej mieszkańcy będą wymieniać się przedmiotami własnego rękodzieła. Wioskę odwiedzą również egzotyczni kupcy, którzy swoje kramy rozbiją w jej sąsiedztwie, przy wczesnośredniowiecznej przydrożnej karczmie.

W czasie Festynu odbędą się specjalne inscenizacje, m.in. połączone z walkami wojowników. Z imperium rzymskiego do odległej krainy, zamieszkanej przez barbarzyńskich Bałtów, wybierze się po bursztyn rzymski urzędnik, który uświetni nim w Rzymie igrzyska gladiatorskie, na wczesnośredniowiecznym targowisku, obok luksusowych towarów, pojawią się również niewolnicy, wreszcie potężni, wczesnośredniowieczni władcy wymienią między sobą dyplomatyczne dary. Sam Mieszko I stanie przed młodym, niemieckim cesarzem Ottonem III i podaruje my niezwykły dar w postaci wielbłąda.

Otwarty zostanie Archeomarket, w którym niczym we współczesnej galerii handlowej z podziałem na działy, m.in. moda, dom i wnętrze, prezentowane będą wzorowane na zabytkach archeologicznych i źródłach historycznych towary. W naszej „galerii” nie zabraknie również kina, w którym prezentować będziemy filmy o tematyce archeologicznej i historycznej, oraz strefy zabaw, gdzie całe rodziny będą mogły wziąć udział w dawnych grach i zabawach zręcznościowych. Ponadto odbywać się będą wykłady popularnonaukowe, prezentacje dawnych rzemiosł, koncerty muzyczne, warsztaty tańca oraz pokazy kuchni dawnej i degustacje potraw.

W pawilonie muzealnym można będzie zwiedzać specjalnie przygotowaną, towarzyszącą Festynowi wystawę „Od wymiany po stragany”, która stanowić będzie kompendium wiedzy na temat historii handlu w Europie od epoki kamienia po średniowiecze, szczególnie na terenach dzisiejszej Polski.

Już wkrótce szczegóły odnośnie programu Festynu!

Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018

  • logo1
  • logo2
  • logo3
  • Portal jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego