fbpx

Zapraszamy na średniowieczną część naszego cyklu „Podróże w czasie”. Tym razem dowiecie się, jak wyglądało życie w Polsce u samych początków państwowości. Mieszko I zainspirowany rozwojem państw zachodnioeuropejskich postanowił, że zbuduje organizm, który na równi z innymi uczestniczył będzie w życiu politycznym i gospodarczym Europy. Jego organizacja opierała się na sieci silnych grodów, których zapleczem gospodarczym były wioski. W nich właśnie wytwarzano rozmaite dobra, które trafiały do grodów. Wioski z czasem zaczęły się specjalizować w wytwarzaniu konkretnych kategorii potrzebnych produktów – stąd późniejsze ich nazwy, które często przetrwały do naszych czasów – jak na przykład Szczytniki, od produkcji szczytów, czyli tarcz dla wojowników.

Przeniesiemy się tysiąc lat wstecz i na własne oczy zobaczymy, jak wyglądało wówczas życie. Będziemy podglądać pracę garncarza oraz sprawdzimy jak wyglądał proces powstawania ubrań – przędzenie nici, farbowanie i tkanie. Wizyta w wiosce będzie okazją do poznania dawnej kuchni i degustacji wczesnośredniowiecznych dań. Spotkamy rybaka, który pokaże, jak wykonywano kiedyś sieci i jak wyglądały rozmaite pułapki w które łapano ryby. Przy pracy zobaczymy snycerza oraz rogownika. Wiecie czym zajmowali się ci rzemieślnicy? Być może nie, ale z pewnością dokładnie poznacie ich pracę, obserwując ich warsztaty. Wszystko to umilać nam będą dźwięki wczesnośredniowiecznych instrumentów muzycznych. Usłyszycie między innymi szałamaję oraz syringę.

Wczesne średniowiecze to czas, kiedy na naszych ziemiach zaczęły upowszechniać się pieniądze. Jak wyglądały monety? Jak je wykonywano? Co groziło za fałszerstwo? Tego wszystkiego dowiecie się od mincerza – osoby, która wytwarzała dla księcia monety z powierzonego mu surowca.

Do wioski zawita również wędrowny jubiler. Zobaczycie jakie ozdoby wytwarzano z brązu i srebra nie tylko na terenach Słowiańszczyzny, ale także Skandynawii i Rusi.

W wiosce natkniemy się również na książęcych wojów, którzy czuwać będą nad jej bezpieczeństwem i nad tym, aby do pobliskiego grodu trafiała odpowiednia ilość dóbr.

Będzie to zatem doskonała okazja, by wziąć udział w ćwiczeniach i zabawach. Wszystkich dorosłych zaprosimy do ćwiczeń sprawnościowych i rozmaitych konkursów, wśród których czeka również ten najważniejszy – w rzucie zapałką. Oczywiście nie taką, jaką znamy współcześnie.

Powołana zostanie także Strefa Małego Woja – specjalnie przygotowana strefa dla dzieci, gdzie przymierzą strój,  a także samodzielnie wykonają dla siebie uzbrojenie!

Na wydarzenie zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane wczesnym średniowieczem, w każdym wieku. Do zobaczenia w wiosce księcia Mieszka!

logo1 logo3 Portal jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Skip to content