Wydarzenia, na które zapraszamy w 2022 roku:

30.04-03.05.2022
Archeologiczna Wiosna – majówka w Biskupinie

W pierwsze majowe dni nasz rezerwat budzi się po zimie i zaczyna tętnić nowym, wiosennym życiem. Do swoich domów wracają dawni mieszkańcy, którzy opowiedzą o swoim codziennym życiu i pokażą, jak dawniej zdobywano żywność czy przygotowywano posiłki. W Muzeum w tym czasie rozpoczyna funkcjonowanie strefa piknikowa – uroczy teren znajdujący się tuż nad jeziorem. Warto zabrać koce i kosze z jedzeniem, by móc w pięknych okolicznościach przyrody zjeść ulubiony posiłek.

 

14.05.2022
Tajemnicza Noc Muzeów

Tradycyjnie już na gości, którzy zapiszą się na to wydarzenie czekać będzie wieczorna niespodzianka… W ubiegłych latach zorganizowaliśmy ucztę w klimacie epoki brązu, a także średniowieczne pogadanki przy ognisku. Co będzie tym razem? Przekonać trzeba się osobiście!
SZCZEGÓŁY >>

 

16-19.06.2022
Długi weekend czerwcowy

W tym czasie czeka na Państwa ciekawa oferta pokazów. Poznacie życie ludzi od epoki kamienia, aż do średniowiecza. Zobaczycie również ludowych rzemieślników. Rezerwat Archeologiczny to rozległy teren, umożliwiający spędzenie czasu w urokliwych zakątkach zrekonstruowanych osad, otoczonych przyrodą, w bezpośredniej bliskości jeziora i bogatego drzewostanu.

Szczegóły znajdziecie TUTAJ

 

18.06.2022
Kim była Świtezianka?
Noc Kupały

„Kim była Świtezianka?” to dla Muzeum Archeologicznego w Biskupinie wydarzenie nowatorskie, zakładające interdyscyplinarne połączenie świata literatury ze światem obrzędowości i ludowych wierzeń dawnych Słowian. Jego celem jest popularyzacja treści i artystycznych wartości „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, a także wybranych kontekstów ich powstania w dwusetną rocznicę wydania I tomu „Poezyj”. Program zakłada interdyscyplinarne połączenie świata literatury ze światem obrzędowości i ludowych wierzeń dawnych Słowian.

Szczegółowe informacje znajdują się TUTAJ.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

16-17.07.2022
Podróże w czasie: w epoce kamienia

Podróże w czasie to cykl, w ramach którego w roku odbędą się trzy wydarzenia – każde skupione na innej epoce. Pierwsza część to podróż do najstarszych dziejów człowieka, do epoki kamienia. Przeniesiemy Was w czasie o ponad 10 tysięcy lat! W szałasach spotkacie „najstarszych” mieszkańców naszego rezerwatu – łowców i zbieraczy. Ponad trzydziestometrowy „długi dom” zamieszkany zostanie z kolei przez grupę rolniczą.

 

30-31.07.2022
W pałuckiej zagrodzie

Ostatnie dni lipca spędzimy w pałuckiej zagrodzie. To wyjątkowe wydarzenie nawiązuje do regionu Pałuk leżącego na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Krajny. Choć obejmują obszar o powierzchni zaledwie 2 tys. km2, są bardzo zróżnicowane. Pałuczanie do dziś zachowali poczucie własnej odrębności kulturowej oraz niektóre elementy dawnych zwyczajów. Wciąż spotyka się tradycyjny strój pałucki, kultywowane są też tradycje haftu, muzyki, rzeźby i zdobnictwa oraz lokalna gwara. Podczas naszego wydarzenia będzie można się najlepiej o tym przekonać.

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ

 

13-15.08.2022
Podróże w czasie: w piastowskiej wiosce

Zapraszamy na średniowieczną część naszego cyklu „Podróże w czasie”. Tym razem dowiecie się, jak wyglądało życie w Polsce u samych początków państwowości. W długi weekend sierpnia zapraszamy na spotkanie z mieszkańcami Wioski piastowskiej. Będzie to niezwykła okazja, by bliżej poznać życie codzienne mieszkańców średniowiecznej wsi.

 

20-21.08.2022
Podróże w czasie: w osadzie obronnej

Osada obronna na półwyspie, czyli rekonstrukcja osiedla sprzed 2700 lat, w ten weekend wypełni się rozmaitymi atrakcjami! Epoka brązu kojarzy się oczywiście z… brązem. Jednym więc z najważniejszych punktów tego wydarzenia będzie warsztat odlewnika, który zaprosi Państwa na pokazy odlewania przedmiotów z tego metalu. W swojej pracy używać będzie technik i narzędzi dostępnych w tamtym czasie. Zobaczyć będzie można mieszkańców osady przy swoich codziennych czynnościach. Poznacie tę fascynującą epokę najlepiej podziwiając misterną pracę tkaczek, zmagania rybaka z naprawą sieci, trud przygotowania posiłku przy ognisku, lub mielenia ziarna na mąkę w kamiennym żarnie.

 

14-18.09.2022
XXVII Festyn Archeologiczny – Matka Natura

XXVII Festyn Archeologiczny będzie poświęcony Matce Naturze w różnych odsłonach. W trakcie Festynu będzie można dowiedzieć się jak w przeszłości ludzie postrzegali Matkę Naturę i czcili ją, a także w jaki sposób korzystali z jej dobrodziejstw. Ale to nie wszystko! Naukowcy z różnych dziedzin przyrodniczych zaprezentują metody, za pomocą których badają faunę i florę z przeszłości, ale także opowiedzą, w jaki sposób życie i działalność człowieka wpływały na przyrodę kiedyś i obecnie. Oprócz tego w czasie trwania Festynu nie zabraknie animacji, warsztatów i koncertów.

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ

logo1 logo3 Portal jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego