fbpx

Kim była Świtezianka?

 

Noc Kupały…

Ognisko, tańce, tradycyjne pieśni

a na koniec puszczanie wianków!

tak, ale to nie wszystko!

18 czerwca Muzeum Archeologiczne w Biskupinie serdecznie zaprasza na Noc Kupały. Zaplanujcie z nami cały dzień!*

Od godziny 18:00 odbywać się będą inscenizacje w wykonaniu zespołu Teatralnego BaJzel, który w towarzystwie Zespół Muzyki Dawnej Huskarl oraz Piekielnica – zespół śpiewu tradycyjnego, wprowadzi Was w świat wierzeń i obrzędowości ludowej dawnych Słowian. 

Kim była Świtezianka? 

Na pewno znacie tę postać z twórczości Adama Mickiewicza – Świtezianka to bohaterka jednej z najbardziej znanych jego ballad. Nasze wydarzenie celebrować będzie obchody dwusetnej rocznicy  wydania I tomu „Poezyj” jego autorstwa.

Wydarzeniem Kim była Świtezianka? rozpoczynamy zupełnie nowy cykl imprez poświęconych wątkom archeologicznym oraz kulturze słowiańskiej w polskiej literaturze.  

Kiedy: 18.06.2022

Start: 18:00 Wioska piastowska 

Zakończenie: około godziny 21:00 

Dla kogo?

Wielopokoleniowo – nasza impreza przeznaczona jest zarówno dla dzieci, młodzieży  oraz osób dorosłych. Jak zawsze postaramy się nie tylko o to byście dobrze się bawili, ale także wynieśli z naszego spotkania dużą dawkę wiedzy i pozytywnych wibracji. 

Grupy szkolne nasze wydarzenie to doskonała okazja do wzięcia udziału w żywej lekcji. Wasi uczniowie w łatwy i przystępny sposób poznają nie tylko świat Słowian, ale i wybrane ballady Adama Mickiewicza.

W programie:

Dudarz – inscenizacja na podstawie ballady “Dudarz”.

Spotkanie z dudziarzem – opowieść o dudach, dudziarzach i instrumentach dawnych.

Świtezianka –  inscenizacja na podstawie ballady “Świtezianka”.

Kim była Świtezianka? – wariacja teatralna.

Wykłady – opowieść o dawnych wierzeniach oraz o tym, jakie elementy z tradycji przodków wykorzystywał w swojej twórczości Adam Mickiewicz.

Kupalne Ognisko

Muzyka, śpiew i tańce!

Koncert pieśni tradycyjnych (w tym muzyczna odsłona ballady “Rybka”) i warsztaty tańca 

warsztaty wicia wianków

dla najmłodszych zajęcia plastyczne 

Na zakończenie wieczoru puszczanie wianków 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

JAK ZAPLANOWAĆ TEN DZIEŃ?

*Co jeszcze?

W dniach 16-19 czerwca w godzinach 10:00 -18:00 na terenie Muzeum odbywać się będą liczne pokazy życia codziennego ludności zamieszkującej te tereny przed setkami i tysiącami lat. Dowiecie się, jak wyglądało życie w epoce kamienia, brązu i w czasach pierwszych Piastów.

Wystawy muzealne

„Monumentalne grobowce z epoki kamienia. Park Kulturowy Sarnowo. Park Kulturowy Wietrzychowice – pawilon wystawienniczy w Osadzie pierwszych rolników” (wystawa czasowa).

„Między Słupią a Wierzycą – cmentarzyska z wczesnej epoki żelaza w badaniach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku” – Pawilon Muzealny (wystawa czasowa).

„Na skraju tęczy pod smoczą strażą. Skarby przedmiotów metalowych z Brudzynia, Cierpic i Elgiszewa” – Pawilon Muzealny (wystawa czasowa).

„Świt historii nad Jeziorem Biskupińskim” – Pawilon Muzealny (wystawa stała).

Nie tylko zwiedzanie

Warto zabrać koce i kosze z jedzeniem. Na tych, którzy lubią piknikować, czekać będzie ruszt wiszący nad ogniskiem! Po odpoczynku proponujemy wybrać się w relaksujący rejs statkiem “Diabeł wenecki”.

Rodzinna gra terenowa

Przygotowaliśmy także nie lada gratkę dla rodzin! Na miejscu dostępna jest gra terenowa – „Poszukiwacze skradzionych skarbów”, która związana jest nierozłącznie z naszą najnowszą wystawą czasową pt. „Na skraju tęczy pod smoczą strażą. Skarby przedmiotów metalowych z Brudzynia, Cierpic i Elgiszewa”. Więcej informacji o grze znajduje się TUTAJ

Zwiedzanie z przewodnikiem

W czasie czerwcowego weekendu możliwe jest zwiedzanie rezerwatu z przewodnikiem. Aby mieć pewność, że przewodnik będzie dostępny, warto wcześniej do nas zadzwonić i dokonać rezerwacji.

Zwiedzanie ze zwierzętami

Swojego pupila można wprowadzić na teren rezerwatu bezpłatnie. Pamiętajcie, że zwierzęta muszą być na smyczy i nie wolno wchodzić z nimi do wnętrz rekonstrukcji oraz pawilonu muzealnego.

Bilety

Bilety nabyć można w kasach po przyjeździe do Muzeum. Warto jednak oszczędzić czasu, kupując je wcześniej na stronie https://www.biskupin.pl/bilety/