fbpx

W Muzeum Archeologicznym w Biskupinie znajdują się nie tylko zabytki związane z archeologią regionu, ale również etnografią. Pośród nich największym jest chata pałucka z XVIII wieku. I to właśnie ona stanie się centralnym punktem wydarzenia. “W pałuckiej zagrodzie” to wydarzenie nawiązujące do regionu Pałuk leżącego na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Krajny. Choć obejmują obszar o powierzchni zaledwie 2 tys. km2, są bardzo zróżnicowane. Pałuczanie do dziś zachowali poczucie własnej odrębności kulturowej oraz niektóre elementy dawnych zwyczajów. Wciąż spotyka się tradycyjny strój pałucki, kultywowane są też tradycje haftu, muzyki, rzeźby i zdobnictwa oraz lokalna gwara. Podczas naszego wydarzenia będzie można się najlepiej o tym przekonać.

To wyjątkowa okazja by spotkać się z twórcami ludowymi oraz osobami propagującymi różne aspekty tradycji ludowej, którzy zaprezentują m.in. pałuckie stroje oraz typowe dla regionu rękodzieło, w tym haft pałucki. Dla chętnych (po wcześniejszych zapisach) przygotowaliśmy warsztaty tworzenia tradycyjnych pająków ze słomy oraz kwiatów z bibuły. To też okazja by poznać proces powstawania ceramiki ludowej i samodzielnie wykonać naczynie, spróbować swych sił w rzeźbie oraz wikliniarstwie. Zarówno dla dzieci, jak i dorosłych przygotowaliśmy warsztaty pieśni ludowych. Całość wydarzenia zwieńczy koncert tradycyjnych pałuckich pieśni wykonanych przez członków zespołu “Piekielnica”.

Na turystów odwiedzających w tych dniach nasze Muzeum będą również czekać lokalni wytwórcy żywności. Będzie można spróbować pałuckich specjałów, zapoznać się z serami produkowanymi w lokalnej serowarni czy spróbować tradycyjnego chleba.

W pałuckiej zagrodzie – program godzinowy:

31 lipca, sobota:

10:00-18:00 – warsztaty garncarskie
10:00-18:00 – pokazy haftu pałuckiego
10:00-18:00 – stoiska z regionalnymi wyrobami

10:00-14:00 – warsztaty wikliniarskie (warsztaty dwudniowe)
10:00-14:00 – warsztaty rzeźbiarskie

10:30-11:30 – warsztaty tworzenia pająków pałuckich
11:30-13:30 – warsztaty śpiewu pieśni pałuckich
13:30 – wykład “Pałuki – nasza mała ojczyzna” (Wiesława Gruchała, Muzeum Regionalne w Wągrowcu)
14:30-15:00 – koncert zespołu Piekielnica
15:30-16:30 – warsztaty tworzenia pałuckich kwiatów z bibuły

1 sierpnia, niedziela:

10:00-18:00 – warsztaty garncarskie
10:00-18:00 – pokazy haftu pałuckiego
10:00-18:00 – stoiska z regionalnymi wyrobami

10:00-14:00 – warsztaty wikliniarskie (warsztaty dwudniowe)
10:00-14:00 – warsztaty rzeźbiarskie

10:30-11:30 – warsztaty tworzenia pająków pałuckich
11:30-13:30 – warsztaty śpiewu pieśni pałuckich
13:30 – wykład “Pałuki – nasza mała ojczyzna” (Wiesława Gruchała, Muzeum Regionalne w Wągrowcu)
14:30-15:00 – koncert zespołu Piekielnica
15:30-16:30 – warsztaty tworzenia pałuckich kwiatów z bibuły

Dostępne warsztaty:

Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona, dlatego obowiązują zapisy poprzez formularze rejestracyjne. Warsztaty są darmowe i będą przeprowadzone w obowiązującym reżimie sanitarnym z zachowaniem wszelkich obowiązujących obostrzeń.

Tworzenie pająków pałuckich – warsztaty poprowadzi pani Małgorzata Bołka posiadająca status twórcy ludowego. W trakcie warsztatów uczestnicy dowiedzą się czym są pająki pałuckie i jaką pełniły funkcję oraz wykonają element tradycyjnego pająka pałuckiego ze słomy, bibuły oraz nici. Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich grup wiekowych po wcześniejszej rezerwacji miejsc*. Czas trwania: 1h, ilość miejsc: 10.

 

Tworzenie pałuckich kwiatów z bibuły – Małgorzata Bołka pokaże uczestnikom warsztatów jak wykonywać pałuckie kwiaty z krepy i drutu. Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich grup wiekowych po wcześniejszej rezerwacji miejsc*. Czas trwania: 1h, ilość miejsc: 15.

 

 

Warsztaty pieśni pałuckich – śpiew biały to technika wokalna typowa dla muzyki ludowej. Malwina Paszek, multiinstrumentalistka i instruktorka współpracująca z zespołem “Piekielnica”, zaprezentuje podstawy tej techniki poprzez naukę wykonywania tradycyjnych pieśni pałuckich. Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich grup wiekowych po wcześniejszej rezerwacji miejsc*. Czas trwania: 2h, ilość miejsc: 20.

 

 

 

Warsztaty wikliniarskie – na dwudniowych warsztatach wikliniarskich uczestnicy nauczą się podstaw wyplatania koszyków. Na bazie wcześniej przygotowanych przez instruktora Leszka Ścieżyńskiego szkieletów, pierwszego dnia uczestnicy nauczą się wyplatać dno kosza, natomiast drugiego dnia będą wyplatać ramkę. Warsztaty przeznaczone są dla dorosłych po wcześniejszej rezerwacji miejsc*. Czas trwania: 4h dziennie, ilość miejsc: 10.

 

 

Warsztaty rzeźbiarskie – na warsztatach rzeźbiarskich uczestnicy będą wykonywać tzw. kije na cioty nawiązujące do lokalnej ludowej tradycji. Naukę operowania narzędziami rzeźbiarskimi oraz podstawy wiedzy rzeźbienia w drewnie przekaże twórca ludowy i instruktor w Pałuckiej Pracowni Rzeźby, Zbyszko Piwoński. Warsztaty przeznaczone są dla dorosłych po wcześniejszej rezerwacji miejsc*. Czas trwania: 4h, ilość miejsc: 8.

 

 

 

Warsztaty garncarskie – w ciągu dnia będzie również możliwość wzięcia udziału w warsztatach garncarskich, na które zaprasza  Emilia Skiba p